Державне агентство лісових ресурсів України

Дніпропетровска облдержадміністрація

ЯК ЗАХИСТИТИ НОВОРІЧНЕ ДЕРЕВО

До Нового 2016 року залишаються лічені дні. Ті, хто, бодай, побіжно знайомі з діяльністю і турботами працівників лісового господарства, добре знають, наскільки для них це гаряча пора. Адже більш як за сторічною традицією на вулицях наших міст і селищ, в офісах і крамничках встановлюють ялинки, з’являться вони і в більшості осель українців. І тому зрозуміло, що саме в ці дні є найбільш ймовірними браконьєрські вирубки «новорічних дерев» - сосонок та ялинок. Особливо загострюється ситуація неподалік великих міст, крупних промислових та адміністративних центрів. Ось чому про те як цього року організовано захист новорічної ялинки ми вирішили поговорити з директором Дніпропетровського лісгоспу Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства Григорієм Петровичем Думінським.  

Григорій Думінський

 

 

 

Відео -  https://youtu.be/21tmjw3fUqI

– Добродію Думінський чи відрізняється кампанія цьогорічного захисту зелених красунь від попередніх? Чи є якійсь відмінності у її проведенні, якісь специфічні особливості? – Цього року ми закрили дорогу для браконьєрів як ніколи. Найперше це нічне та денне патрулювання як на автомобілях так і на конях у тих місцях де найбільш вірогідні браконьєрські вирубки. Особливо пильні ми у вихідні дні. Оскільки як показує практика саме у суботу та неділю збільшується кількість правопорушень в лісі. Так само ми залучили громадські чинники. Найперше природоохоронні організації та волонтерів. Провадимо спільні патрулювання. Для цього розроблено комплексні плани оперативних рейдів у лісах.

Окрім того ми виокремлюємо окремі ділянку лісових насаджень куди у ці дні взагалі обмежуємо доступ сторонніх. Робимо це за рахунок шлагбаумів, попереджувальних знаків і таке інше. На жаль, цьогорічні передсвяткові новорічні дні не виняток. Так завжди було. Напередодні Нового року на сосни і ялинки влаштовують справжні полювання: хто йде на ярмарок, а хто – по дармову ялинку. Але й для того існує наше відомство щоб стати на шляху злодіїв та браконьєрів у лісі..

-          Чи потребує така природоохоронна діяльність додаткових матеріальних витрат, фінансування?

-          Так, звичайно. За рейдовими бригадами закріплюються мобільні транспортні засоби. Ми забезпечуємо їх паливно-мастильними матеріалами в необхідній кількості. Також на діючих стаціонарних постах дорожньо-патрульної служби підрозділів національної поліції України проводять перевірки транспортних засобів на предмет законності перевезення новорічних ялинок.

-          Дніпропетровщина степовий край. Ліси у нас в особливій ціні. Чи не шкодять навіть легальні вирубки новорічних дерев лісовій справі на загал? Можливо, варто взагалі заборонити вирубку новорічних сосонок та ялинок у нашому регіоні…

-          – Заготівля новорічних ялинок, сосонок та гілок проводиться виключно на спеціально визначених лісових ділянках або при суміщенні з проведенням рубок формування і оздоровлення лісів, розрубки ялинок під лініями електропередач тощо. Принаймні, у нас працює «гаряча лінія», ми оперативно реагуємо на всі звернення щодо порушень лісового законодавства, в тому числі і щодо незаконної заготівлі новорічних ялинок.

-          Заходи про які Ви розповіли, звичайно, потрібні, вони, очевидно, все ж таки мінімізують браконьєрські вирубки. Однак, виглядає що головна проблема все ж таки лежить в іншій площині. Чи не здається Вам що допоки не покращеться соціально-економічна ситуація в Україні перемогти незаконні вирубки лісу, і не лише новорічних дерев, буде не можливо…

– Цього року враховуючи ситуацію в країні, здороження більшості товарів та послуг ми вирішили не підвищувати ціни на сосонки та ялинки. Ми сподіваємося що в такий спосіб все ж таки допоможемо людям навіть з низьким рівнем доходів придбати ялинку легально. Що в свою чергу зменшить шанси на успіх в браконьєрів. Окрім того, вже третій рік ми реалізуємо лише , так звані, «чіповані» ялинки. Такі чіпи не лише дають можливість дізнатися де була заготовлена сосонка чи ялинка, у який період, а й, можна вважати, захищає права торговельників. Оскільки легалізація реалізації у такий спосіб найбільш прозора. Ото, ми продовжуємо шукати різні шляхи для унеможливлення та зменшення браконьєрських вирубок. Хоча, на загал, доводиться згодитися: як явище браконьєрство у лісі перестане існувати лише із покращенням рівня життя населення.

-          Минуть новорічні застілля й буквально на другий день спочатку поодинокі, а потім все у більшій кількості на смітниках і смітничках, почнуть з’являтися вже нікому не потрібні сосонки і ялинки. Це явище викликає сум з декількох причин: це і екологічне безкультур’я населення, і нищення природи, і кричуща безгосподарність, адже наскільки я розумію, нехай і не найкращої якості деревина переводиться на сміття…

-          Ми вже не перший рік вивчаємо проблему про яку Ви ведете мову. Найперше викинуті на смітник новорічні дерева можна використовувати для виробництва опалювальних пелет. Однак, аби налагодити їх продукування необхідне спеціальне, дороге обладнання. На це у нас поки-що просто не має коштів. Але я певен що з часом ми все ж налагодимо цю справу.

А поки-що як альтернативу  ось такому , можна сказати, дикунству із нищенням сосонок і ялинок на непотріб ми пропонуємо населенню сосонки і ялинки у якості саджанців. Себто,

після того як відбудеться новорічне свято таку деревину можна посадити чи то у на подвір’ї, чи на дачній ділянці. І я б зазначив що з кожним роком така наша пропозиція стає все більш популярною у населення..

-          Попри усі складності й проблеми сьогодення з Новим роком Вас і Ваших колег! Нехай 2016 рік принесе все найкраще і в особистому, і у виробничому житті..

-          Дякую. Всього найкращого нам усім!

 

Прес-служба Дніпропетровського обласного управління лісового та мисливського господарства.

                

22.12.2015

Останні новини