Державне агентство лісових ресурсів України

Дніпропетровска облдержадміністрація

ЛІСИ ЯК ДЗЕРКАЛО ЗРІЛОСТІ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА.

Сухоніс: Для  українців ліс завжди мав сакральне значення. Є кілька легенд про козаків, які жили на території Наддніпрянського лісу, про сакральні портали, через які вони  могли переходити в інші реальності. У тих лісах  росли  вікові дуби віком близько 500 років. Існував  дуб навіть  з трьома стовбурами, що мав периметр близько 9 метрів!

Однак нині Дніпропетровщина не може похизуватися такими лісами. Область розташована в посушливих умовах, в зоні ризикового землекористування, складних екологічних обставинах. Лісистість Дніпропетровщини дуже низка - складає лише 5. 6 відсотків, тоді як по розрахункам вчених оптимальна лісистість в степових умовах повинна складати не менше 10 процентів…

 

Кравченко: З огляду на це кожний лісовий масив, кожне дерево подвійно цінне. Тим більш що левова частка лісових насаджень у нашому регіоні рукотворні. Вони,   я  б сказав, збергіають тепло і ласку рук наших лісівників.   Позаяк абсолютна більшість  наших  працівників   служить ідеї лісу, є висококваліфікованими людьми, спеціалістами високого класу, відмінними знавцями лісу й природи, відданими своїй справі. Честь, гідність і людська порядність для  багатьох  з них  є священним поняттям. А наші лісничі  є  організаторами і виконавцями комплексу лісогосподарських робіт, не рідко провадять  різні досліди, ведуть спостереження, аналізують  і узагальнюють  досвід лісової справи , вивчають  досягнення науки.

 

Сухоніс: Справді Ваших колег можна назвати подвижниками лісової галузі. Адже на відміну від, так званих ресурсних областей, дніпропетровські лісники мають вкрай обмеженні можливості для самофінансування. Якщо  взяти до уваги що останні роки бюджетні надходження в управління сходу та півдня були відсутні , то подиву гідна Ваша щоденна робота. Фактично навіть  те що Вам вдалося зберегти практично без втрат колектив. І одночасно чимало управлінь лісового та мисливського господарства з подібними проблемами вимушені були піти на скорочення кадрів…

 

Кравченко: Площа державного лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні Дніпропетровського обласного управління лісового господарства, становить 115.1 тис..га.. Вкриті лісовою рослинністю землі становлять  77  тис.га, в тому числі хвойних порід  233  тис.га, дубових насаджень 25. 3 тис.га. Загальний запас деревостанів на підприємствах управління становить 12.2 млн.куб.м.  Управлінню підпорядковані 10 підприємств: 9 лісгоспів, 1 державний заповідник, 37 лісництва,  200  лісових обходів. Середня площа лісового обходу становить близько 1000 га. На підприємствах управління працює 600 чоловік. З них 119 мають вищу освіту, а 188 – неповну та базову вищу освіту. Чисельність державної лісової охорони становить 220 чоловік.

На території державного лісового фонду, якій підпорядкований управлінню, створено 61 заповідних об”єктів загальною площею 18.3  тис. га, що складає 17% загальної площі земель лісового фонду. На заповідних територіях  під охороною знаходиться 11 видів рослин внесені в Червону книгу України, близько 170 видів птахів, з яких більше 50 – рідкісні для Європи види.  Склад місцевої фауни поповнився новими акліматизованими видами: ондатра, єнотоподібна собака, плямистий олень.

 

 

Сухоніс:    Ростуть опеньки у тумані

                    Серед сосонок і беріз.

                    В жабо й атласному кафтані

                     Стоїть грибочок, як маркіз.

                     І сіє дощ дрібнесенький.

                     Оце уже грибнесенький!

Ось так силою свого поетичного таланту Ліна Костенко оспівала красу лісу. Надзвичайно важливо не тільки зберегти, а й примножити це диво природи. Особливо в степовій Дніпропетровщині….

 

Кравченко: Головне завдання управління – це створення нових лісів в області, а також  створення закінченої системи захисних насаджень, охорона і захист існуючих насаджень від пожеж, шкідників лісу та браконьєрів. Щорічно створюється близько 1тис.га нових лісів. Для забезпечення потреби області в посадковому матеріалі в лісових розсадниках щорічно вирощується більше 6 мільйонів сіянців і саджанців основних лісоутворюючих порід.

Для забезпечення потреб області в посадковому матеріалі для озеленення території міст і сіл в кожному лісгоспі створені шкілки з вирощування декоративних порід.Дніпропетровщина – це область, в якої велике значення має рекультивація відвалів, яки створилися внаслідок відкритої розробки корисних копалин. Лісгоспи області щорічно створюють на рекультивованих землях близько100 га зелених насаджень.

Проблема охорони лісів від пожеж – одна з найбільш складних, які вирішуються працівниками лісового господарства  нашої  області.Значне підвищення пожежної небезпеки в лісах зумовлюється стрімким зростанням відвідуваності населенням лісових масивів. Для підвищення рівня пожежної безпеки потрібно проводити роз’яснювальну роботу серед населення по питаннях збереження лісів і дотримання встановлених норм і правил пожежної безпеки в лісах, правильно організовувати використання лісів для масового відпочинку населення в цілях зменшення неорганізованого припливу людей в ліс підвищуючи пожежну безпеку, а також проводити заходи  з  посилення протипожежної охорони в місцях масового відпочинку.

Згідно діючого законодавства порушення «Правил пожежної безпеки в лісах», а також знищення або пошкодження лісу в результаті підпалу, або необережного поводження з вогнем відносяться до лісопорушення. Винні в порушенні «Правил пожежної безпеки в лісах» підлягають штрафу, що накладається в адміністративному порядку. Якщо порушення цих правил несе за собою знищення або пошкодження лісу, винуватці притягаються до адміністративної відповідальності і крім цього несуть матеріальну відповідальність в розмірі відшкодування вартості нанесеної шкоди лісовому господарству.

Тому вкотре хочу нагадати любителям відвідування зелених масивів прості правила поводження у лісі:

Не залишайте вогнище без нагляду

Місце розпалювання багаття обкладіть камінцями чи обсипте землею

Коли залишаєте місце відпочинку, залийте вогонь водою чи засипте піском

Уникайте диких тварин

Не залишайте на природі сміття

 

Сухоніс: Степове Придніпров`є – край неповторний своєю природною красою, щедрістю землі та багатством надр.  Але і як більшість територій нашої планети він потерпає сьогодні від екологічних негараздів. У  розвинених країна світу ліс все більше і більше розглядається як засіб пом’якшення негативних наслідків від змін клімату, а його суто експлуатаційна роль давно відійшла на другий план і розглядається лише через призму ощадливого (сталого) лісокористування і тільки окремих лісових територій. 

Також хотів би  наголосити, що ліс у свідомості українців завжди відігравав більше екологічне значення, ніж експлуатаційне у зв’язку із густою населеністю. Таке сприйняття відображено у Лісовому Кодексі та інших законодавчих актах….

 

Кравченко:В лісах Дніпропетровщини проводяться рубки догляду за лісом та санітарні рубки. Деревина, яка отримується від вищезазначених видів рубок, низької якості і в основному вона їде на опалення населенню. Рубки головного користування в Дніпропетровської області заборонені. Ліси  нашого регіону  за своїм призначенням і розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та інші функції і забезпечують потреби суспільства в лісових ресурсах.

Тому  мене і усіх моїх колег вкрай турбують  чутки що час від часу виникають в середовищі лісовиків. А саме про передачу зелених насаджень у приватні руки. Ми переконані що це призведе   до посилення  сировинної ролі лісу  натомість нівілююче його екологічне значення . Такі дії є неприпустимими у часи зміни клімату та високого рівня незаконних та сумнівно законних санітарних рубок в українських лісах. 

В останні десятиліччя значно зросла роль лісу як ресурсу сфери відпочинку, а його благотворний вплив на організм людини відомий вже давно, тобто люди все частіше прагнуть проводити більше свого відпочинку на природі. Однак, в результаті людської діяльності, ліси втрачають свої цінні властивості, тому їх збереження є одним з найважливіших завдань. Рекреаційна оцінка лісів допомагає нам визначити придатність лісів для відпочинку населення.  Я глибоко переконаний що повинен  здійснюватися комплекс заходів, завдяки яким ліси, що стали місцями відпочинку, в тому числі й масового, можуть бути збережені, потреби людини у відпочинку на природі задоволені, а саме рекреаційне лісокористування стане економічно вигідним. Вирішення цієї проблеми має одночасно йти двома шляхами: оптимізованої системної організації рекреаційного лісокористування та екологічного виховання населення.

 

Сухоніс: Я не можу не запитати Вас щодо долі лісосмуг. Нині коли в Україні та на Дніпропетровщині триває створення ОТГ виглядає нарешті можна було  б вирішити їх долю в належний спосіб. Чи то передати в розпорядження лісовиків, чи то на підставі договорів про співпрацю фахівці здійснювали за ними  відповідний догляд. А так лісосмуги фактично опинилися без господарів.  Позаяк вони ж як будь-які зелені насадження потребують уваги..

 

Кравченко: Ми вивчали це питання окремо. Майже сто відсотків ОТГ в нашому регіоні мають на своїй території лісосмуги. Але лише 14% громад знають, скільки таких лісосмуг та яку площу вони займають.  І близько 90 відсотків  ОТГ взагалі не мають технічної документації на ці земельні ділянки.

А  це серйозна  проблема, адже, маючи в розпорядженні технічну документацію, можна було б отримати лісосмуги у власність і отримувати прибуток. Однак, це неможливо, бо виготовлення технічної документації потребує великих ресурсів.І вже потім вирішувати кому на баланс передавати ці зелені насадження. А так проблема залишається нге розвязаною…

Сухоніс:  Роль лісу в степовій Дніпропетровщині найперше реакраційна. Під якою розуміються різноманітні форми відпочинку в лісі, але в останні десятиліття вона перетворилася на потужний чинник антропогенного впливу на ліс. Науковці стверджують , що  рекреаційне лісокористування - це сукупність явищ, що виникають у зв'язку з експлуатацією лісу для туризму і відпочинку. Сутність його полягає у двосторовому зв'язку: вплив лісу на відпочиваючих і відпочиваючих на ліс. Вплив лісу , пасивний, вплив відпочиваючих, або рекреантів - активний….

 Кравченко: Для рекреаційного використання слід призначати лісові території з досить високим рекреаційним потенціалом  стійкі по відношенню до рекреаційних навантажень і зручні для користування. Рекреаційний потенціал лісового ландшафту це міра можливості виконання останнім рекреаційних функцій, обумовлена його природними властивостями і результатами діяльності людини. Комплексна оцінка рекреаційного потенціалу грунтується на трьох основних показниках: привабливість, комфортність і стійкість .

Рекреаційні ліси, тобто ліси зелених зон, міські парки і лісопарки повинні бути підготовлені для масового повсякденного відпочинку населення. До складу внутрішньоміських зелених насаджень рекреаційного використання належать природні і штучні лісові масиви, що входять у категорію «міські ліси», а також міські парки, ботанічні сади, дендрарії і ін.

До власних рекреаційних лісів, розташованих поза міською межею, належать ліси зелених зон - оточуюча місто територія, формування якої підкоряється його інтересам, що виконує природоохоронні та рекреаційні функції. Природоохоронні функції лісів полягають в тому, що вони є гарантом екологічної рівноваги міського середовища. Оскільки місто є системою штучною, що не володіє механізмами відновлення та очищення навколишнього середовища, необхідна наявність зелених насаджень, які оптимізують і стабілізують екологічну обстановку на урбанізованих територіях. Ліси є «легенями міст», вони виробляють кисень, поглинають з атмосфери вуглекислий газ, значно знижують рівень забруднення повітря, води і грунту. З погіршенням екологічної обстановки роль лісів значно зростає, що відбивається на підвищенні рекреаційної активності населення .

 

Сухоніс: В усьому світі охороною лісових насаджень займаються не лише фахівці. Велику роль відіграє громадскість, волонтери. Ви задоволені співпарцею з нашими небайдужими громадянами, тими хто допомагає лісівникам зберігати та примножувати ліс? Адже у нас так само є такі люди..

 

Кравченко:  Ми покладаємо на співпрацю з громадскістю великі надії.  Я б сказав би навіть так:  належне ставленння до лісу є дзеркалом зрілості громадянського суспільства. Адже ліс є особливим природним об’єктом, а також становить частину єдиної природної системи. Важлива особливість лісів полягає в тому, що вони є відтворюваним природним ресурсом, процес відтворення якого пов'язаний із значним терміном вирощування, тривалістю декілька десятиліть.

Тому ми не припиняємо традиційну співпарцю з громадскістю. А це найперше акції з  посадки дерев і створення нових лісів за широкої участі шкільної та студентської молоді,  представників органів влади та ЗМІ. Крім того під час проведення Акції спеціалісти лісогосподарських підприємств організовують зустрічі з молоддю, лекції, демонстрації кінофільмів, тематичні вечори на тему лісів.

Основним профорієнтаційним засобом для залучення у лісове господарство шкільної молоді залишаються шкільні лісництва. На даний час в області налічується  11 учнівських лісництв, у яких навчається  217  дітей.

О. Кравченко

08.02.2021
    Ім'я(*):
    Коментар(*):

    Останні новини